۶ نکته راجع به مالیات بر اجاره

مدیر حساب

۶ نکته راجع به مالیات بر اجاره

یکی از انواع مالیات بر درآمد، مالیات بر درآمد اجاره است.

مالیات بر درآمد اجاره برای اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی محاسبه می شود در ادامه مقاله سعی داریم تا بیشتر راجع به مالیات بر درآمد اجاره توضیح دهیم.

ماده ۵۲ الی ۸۰ مالیات بر درآمد املاک بهمراه تبصره ها و بخشنامه ها و دستور العمل های موجود بصورت کامل راجع به مالیات بر درآمد اجاره  توضیح داده اند و ما چکیده این قوانین را در این مقاله خواهیم نوشت.

۱- درآمد مشمول مالیات بر اجاره

درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌شود عبارت است از کل مال ‌الاجاره اعم از نقدی و غیرنقدی، پس از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک به مورد اجاره.

در صورتی که موجر مالک نباشد، یعنی خودش هم مستاجر باشد، درآمدها مشمول مالیات وی عبارت‌ است از مابه‌التفاوت اجاره دریافتی و پرداختی ملک مورد اجاره.

۲- موجر شخص حقیقی و حقوقی

موجر شخص حقوقی باشد چنانچه موجر شخص حقوقی باشد برای محاسبه مالیات اجاره، کل مال الاجاره اعم از نقدی و غیر نقدی برای یک سال شمسی محاسبه میگردد حال اگر ملک در تمام طول سال در اجاره نبوده باشد فقط مال الاجاره همان مدت از سال که در اجاره بوده است در نظر گرفته می شود. و سپس ۲۵ درصد مال الاجاره مذکور بابت هزینه ها و استهلاکات ساختمان کسر و ۷۵ درصد باقیمانده بعنوان درآمد مشمول مالیات تلقی و در نهایت مالیات اجاره بر اساس نرخ ماده ۱۰۵ قانون مالیات مستقیم به نرخ ۲۵% محاسبه می گردد.

موجر شخص حقیقی باشد چنانچه موجر شخص حقیقی باشد نرخ مالیات بر درآمد اجاره پس از اعمال معافیت ۲۵ درصد بابت استهلاک ساختمان، ۷۵ درصد آن مشمول نرخ های ماده ۱۳۱ قانون مالیات مستقیم می شود.

۳- مستاجر شخص حقیقی و حقوقی

مستاجر شخص حقوقی باشد وظیفه مستاجر حقوقی است که مالیات پرداخت کند و پس از پرداخت مالیات فیش آن را به موجر بدهد.

مستاجر شخص حقیقی باشد مستاجر حقیقی نیاز نیست مالیات بدهد

۴- به رهن مالیات تعلق میگیرد؟

رهن یا پیش پرداخت اجاره  معادل سازی میشود به این صورت که بانرخ بهره ۳۰ درصدسالانه محاسبه میشود مثلا هر ۱۰میلیون تومان ۳۰۰هزارتومان اجاره حساب میشود و با توجه به اینکه مالک(موجر ) حقیقی یا حقوقی باشد مالیات حساب می شود، به این نکته باید توجه داشت که در بحث مالیات اجاره در مورد مبلغ رهن مستاجر تکلیفی در کسر مالیات از موجر ندارد ولی در زمان محاسبه مالیات موجر توسط ممیز، ممیز مالیات آن را از موجر مطالبه خواهد کرد.

۵- مالیات اجاره توسط چه کسی باید پرداخت شود

مالیات بر درآمد اجاره جز مالیات‌های تکلیفی است و توسط شخص دیگری از مودی وصول و به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می شود. لذا قانون مستأجر را مکلف کرده است که از اجاره پرداختی به موجر (صاحب ملک) مالیات اجاره را کسر کند و مابقی اجاره را به موجر پرداخت کند. بنابراین در بحث اجاره یک کسرکننده داریم که مستأجر است و یک مؤدی که موجر است.

۶- فرصت زمان پرداخت مالیات اجاره

وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکت های دولتی و دستگاههایی که تمام یا قسمتی از بودجه آنها به وسیله دولت تأمین می‌شود، نهادهای انقلاب ‌اسلامی، شهرداریها و شرکتها و موسسات وابسته به آنها و همچنین سایر اشخاص حقوقی مکلف اند مالیات موضوع این فصل را از مال‌الاجاره‌هایی که ‌پرداخت می‌کنند کسر و تا پایان ماه بعد به ‌اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک پرداخت و رسید آن را به موجر تسلیم نمایند.

مثال :

فرض کنید که یک شرکت، ساختمانی را از شرکت آسیا البرز دانا به مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال در ماه به مدت یکسال اجاره نماید، طبق قرارداد اجاره که به صورت سند رسمی در دفترخانه تنطیم شده است مال الاجاره باید بصورت ماهیانه پرداخت شود،محاسبه مالیات بر درآمد اجاره بصورت زیر محاسبه می شود(مستاجر: شخص حقوقی ، موجر: شخص حقوقی)

۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰=۱۲*۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰                          اجاره سالانه

۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰=۷۵%*۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰    درآمد مشمول مالیات سالانه

۲۲۵.۰۰۰.۰۰۰=۲۵%*۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰                مالیات اجاره سالانه

۱۸.۷۵۰.۰۰۰=۱۲/۲۲۵.۰۰۰.۰۰۰             مالیات اجاره ماهیانه

فرض کنید که یک شرکت ساختمانی را از آقای امینی به مبلغ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال در ماه اجاره کند و ما بقی شروط مانند مثال بالا باشد مطلوبست محاسبه مالیات (مستاجر: حقوقی ، موجر: حقیقی)

درآمد مشمول مالیات مانند مثال بالا خواهد بود فقط محاسبه مالیات اجاره اشخاص حقیقی متفاوت است که بصورت زیر محاسبه می شود

۷۵.۰۰۰.۰۰۰=۱۵%*۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۸۰.۰۰۰.۰۰۰=۲۰%*۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰

جمع مبالغ بالا ۱۵۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال بعنوان مالیات سالانه حساب می شود که با تقسیم بر ۱۲ ماهیانه ماهانه بدست می آید.

منبع:   

سایت سازمان امور مالیاتی کشور

مالیات بر درآمد املاک

نویسنده : هادی شریف زاده

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *