۵ حرفه حسابداری که حسابداران در آن فعالیت دارند

مدیر حساب

۵ حرفه حسابداری که حسابداران می توانند در آن فعالیت داشته باشند

امروزه به دلیل پیچیدگی های اقتصادی و اهمیت پول در نظام اقتصادی ، حسابداری نقش با اهمیتی پیدا کرده است و به دلیل پررنگ شدن نقش حسابداری ، رشته های مختلفی در این زمینه بوجود آمده است که در زیر به ۵ مورد از آن ها اشاره می کنیم :

۱- حسابداری مالی :

هدف اصلی حرفه حسابداری ، تهیه صورت های مالی مطابق با استانداردهای حسابداری می باشد که مورد نیاز ذینفعان است .
وظیفه حسابداری مالی ، نگهداری اسناد و مدارک مربوط به رویدادهای مالی ، تجزیه و تحلیل و ثبت رویدادهای مالی در دفاتر قانونی و نرم افزارهای حسابداری می باشد و در نهایت تهیه گزارش های مالی اعم از محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل شرکت ، صورت های مالی ، اظهارنامه مالیاتی  و… است.
لذا ضروری است که حسابداران مالی علاوه بر آشنائی با قوانین مرتبط نظیر قانون مالیات مستقیم و قانون کار و تامین اجتماعی اشراف کافی بر استانداردهای حسابداری ایران که رعایت آن ها در تهیه گزارش های مالی الزامی است ، داشته باشند.
حسابدارانی که از تجربه و سابقه کار کافی و دانش خوبی در زمینه حسابداری مالی برخوردارند ، می توانند بعنوان مدیر مالی شرکت ها ، ایفای نقش کنند.

۲- حسابداری صنعتی یا حسابداری بهای تمام شده :

همزمان با انقلاب صنعتی و رونق تولید ، نیاز به محاسبه قیمت تمام شده کالائی که کارخانجات تولید می کردند بیش از پیش احساس شد ، زیرا قیمت تمام شده ، مبنای خوبی برای قیمت گذاری کالا و خدمات ، تعیین حاشیه سود و بسیاری از تصمیم گیری ها به شمار می رود.
براین اساس شاخه جدیدی از خدمات حسابداری به نام حسابداری صنعتی بوجود آمد .
شاید به کار بردن واژه “صنعتی” برای این نوع حسابداری به دلیل کاربرد گسترده آن در کارخانجات و صنایع مختلف در جهان باشد ، اما حقیقت امر این است که واژه مناسب تر برای این نوع خدمات حسابداری “حسابداری بهای تمام شده ” است.
این نوع حسابداری مختص به شرکت های تولیدی نمی شود و در شرکت های خدماتی مانند: بانک ها ، شرکت های بیمه ، عمده فروش ها ، شرکت های حمل و نقل ، شرکت های هواپیمائی ، دانشگاه ها و بیمارستان ها نیز در جهت کارائی و کنترل انحراف هزینه ها استفاده می شود. برای مثال در یک بیمارستان کنترل هزینه ها ، تعیین بهای تمام شده هزینه های بستری شدن و درمان یک بیمار ، با استفاده از حسابداری بهای تمام شده صورت می پذیرد.

حسابداری بهای تمام شده ، وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه اعم از مواد اولیه مصرفی در تولید محصول ، دستمزد و سایر هزینه های مربوط می باشد که می توان گفت شامل هزینه های مستقیم تولید ، هزینه های غیر مستقیم تولید و سرباز نیز  می باشد.
حسابداری بهای تمام شده یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می باشد تا مدیران را در برنامه ریزی ، کنترل و نظارت و بررسی نتایج فعالیت ها ، یاری نماید.مدیران اگر گزارش های دقیق و صحیحی از عوامل هزینه و هزینه های واحد های مختلف  نداشته باشند در تصمیم گیری خود در جهت افزایش ، کاهش یا سایر تصمیمات با مشکل مواجه خواهند شد.

۳- حسابرس :

با شکل گیری شرکت های سهامی عام و جدا شدن مالکیت شرکت ها از مدیریت آنها و بوجود آمدن تضاد منافع بین سهامداران و مالکان شرکت ها ، ضرورت فردی متخصص که بتواند صحت و اعتبار اطلاعات تهیه شده توسط هیئت مدیره شرکت را به سهامداران اظهار نماید ، بیش از پیش احساس شد.بنابراین ، شغل دیگری برای حسابداران تعریف شد به نام “حسابرسی” .

حسابرسی ، عبارت است از هرگونه رسیدگی به منظور تایید یا اظهار نظر نسبت به درستی اسناد و مدارک و صورت های مالی تهیه شده توسط حسابداران می باشد.
امروزه در بسیاری از کشورهای جهان “صورت های مالی حسابرسی شده” وسیله مناسبی برای نقل و انتقال و ابلاغ اطلاعات صحیح و به موقع در خصوص موسسات و شرکت ها و بانک ها و حتی اشخاص می باشد.
منظور از صورت های مالی حسابرسی شده ، ترازنامه ، صورت سود وزیان ، صورت جریان وجه نقد و سایر جداول و یادداشت های مربوط است که به وسیله یک یا چند حسابرس مستقل مورد حسابرسی قرار گرفته و نظر حرفه ای این حسابرس یا حسابرسان نسبت به درستی و قابل اطمینان بودن آنها طی گزارشی مرسوم به “گزارش حسابرس” ابراز شده باشد.

۴- تحلیل گر سیستم های اطلاعاتی حسابداری :

این حرفه در ایران کاربرد زیادی  ندارد و شاید بعضی از شرکت هایی که نرم افزار حسابداری تولید میکنند از این حرفه در شرکت خود بهره ببرند.
سیستم های اطلاعاتی حسابداری یا نرم افزارهای حسابداری  قبل از اینکه توسط یک برنامه نویس نوشته شود نیاز است  که به کمک یک حسابدار با تجربه که روند و ترتیب حسابداری را میداند تحلیل و اولویت ها مشخص شده و سپس برنامه نویسی شود همچنین بعد از اینکه نرم افزار حسابداری نوشته شد توسط حسابداران تحلیل می شود و کلیه باگ های نرم افزار رفع شده و سپس وارد بازار می شود.

۵- تحلیل گر مالی :

تحلیل گر مالی نیز مانند تحلیل گر سیستم های اطلاعاتی در ایران جدید می باشد اما در صورت مهارت پیدا کردن در این زمینه بصورت حرفه ای می توان درآمد بسیار بالائی را کسب کرد.
مشتریان یا کارفرمای شما می توانند بانک ها ، شرکت های سرمایه گذاری ، کارگزاری های بورس وبیمه باشند که از شما به عنوان تحلیل گر مالی بابت نحوه سرمایه گذاری خود مشورت می گیرند.متخصص و تحلیل گر مالی راهنمائی های لازم را به افراد و شرکت ها در زمینه سرمایه گذاری در طلا ، بورس ، مسکن ، اوراق قرضه  و سایر سرمایه گذاری ها ارائه می دهد .

صنعت بیمه، کارگزاری ها، بانکها، موسسات اعتباری  ، شرکت های سرمایه گذاری  محل های مناسب از اشتغال تحلیل گران مالی می باشد. همچنین شما به عنوان تحلیل گر مالی می توانید به صورت مستقل کار کنید و به عنوان مثال از خرید و فروش سهام شرکت ها در بازار بورس اوراق بهادار کسب درآمد نمایید.
اما به طور کلی اطلاعات و آمار دقیقی در زمینه میزان استخدام متخصصین این شغل در ایران وجود ندارد اما پیش بینی می شود با توجه به توسعه بازارهای مالی و سرمایه گذاری در کشور در سال های اخیر و تصمیم مدیران ارشد اقتصادی کشور به توسعه هرچه بیشتر این بازارها و همچنین استفاده از ابزارهای مختلف مالی در معاملات بازار بورس و روش های جدید تامین سرمایه در کشور، بازار کار مناسبی برای متخصصین و تحلیل گران مالی در آینده شکل بگیرد.

صنعت حسابداری بسیار بزرگ می باشد و در این مقاله ما فرصت کردیم ۵ مورد را توضیح دهیم ، د مقالات بعدی بیشتر راجع به صنعت حسابداری صحبت خواهیم کرد تا حسابداران آگاهانه و بصورت تخصصی بتوانند مسیر رشد خود را انتخاب کنند.

 

نویسنده : هادی شریف زاده

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *