۵ نکته برای ورود حسابداران فارغ‌التحصیل به بازار کار

مدیرحساب

آیا به‌تازگی از رشته حسابداری فارغ‌التحصیل شده‌اید و در جستجوی فرصت‌های کاری هستید؟ پس برای آنکه شانس خود را در بازار کار حسابداری و یافتن شغل دلخواه افزایش دهید، باید هوشمندانه‌تر عمل کنید.

modirehesab

فارغ‌التحصیلان حسابداری باید بدانند که اتمام موفقیت‌آمیز دوران دانشگاه نه به معنای پایان راه، بلکه تازه آغاز آن است! حالا زمان آن رسیده وارد بازار کار شوید و آینده‌ای را که از سال‌ها قبل برایش برنامه‌ریزی کرده بودید، بساید. برای این مهم علاوه بر آنکه باید در رشته حسابداری از کیفیت علمی مناسبی برخوردار باشید، به مهارت‌های دیگری هم نیاز دارید که در دانشگاه فرصت یا امکان آموختنشان فراهم نبود. حالا جهان حسابداری، بسیار وسیع‌تر از چارچوب کتاب‌هاست و باید بیاموزید در یک فضای رقابتی با فرصت‌های شغلی محدود چطور گلیمتان را از آب بکشید! مدیر حساب در این مقاله ۵ نکته کاربردی و مهم را با فارغ‌التحصیلان حسابداری در میان می‌گذارد که با آگاهی از این نکات می‌توانید شانس اشتغالتان را در بازار کار حسابداری به حداکثر برسانید.

۱ . در دوره‌های حسابداری دیجیتال شرکت کنید!

متأسفانه در عصری زندگی می‌کنیم که شرکت‌ها، دفاتر حساب خود را دیگر به‌صورت کاغذی تهیه و مدیریت نمی‌کنند. بنابراین آنچه در دانشگاه آموخته‌اید در دنیای واقعی، به‌تنهایی، کاربرد چندانی ندارد. حالا بیشتر شرکت‌ها سیستم‌های حسابداری خود را دیجیتالی کرده‌اند و برای پردازش اطلاعات مالی و حسابداری از نرم‌افزارهای مختلف و بعضاً پیچیده استفاده می‌کنند. کار با این نرم‌افزارها برای بسیاری از فارغ‌التحصیلان حسابداری، یک چالش بزرگ است و چنین مهارتی از نگاه شرکت‌ها، یک مزیت شغلی عالی محسوب می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هر چه سریع‌تر برای یادگیری نرم‌افزارهای حسابداری دست‌به‌کار شوید.

۲ . برای کسب تجارب کاری، داوطلب شوید!

داشتن یک حسابدار رایگان، یعنی فردی که بابت ارائه خدماتش انتظار مالی نداشته باشد، آرزوی همه سازمان‌ها و شرکت‌هاست! بنابراین می‌توانید خدماتتان را به مؤسساتی مثل سازمان‌های خیریه، باشگاه‌های ورزشی یا نهادهای اجتماعی ارائه دهید. اگر هنوز دانشجو هستید برای تصدیِ مسئولیت خزانه‌داری یکی از انجمن‌های دانشگاهی داوطلب شوید. وب‌سایت‌هایی را که فرصت‌های داوطلبانه‌ی شغلی را متناسب با مهارت‌هایتان معرفی می‌کنند، دائماً بررسی کنید و خلاصه آنکه از هر فرصتی برای داوطلب شدن و کسب تجارب ارزشمند شغلی استفاده کنید. در یک فضای اقتصادی دشوار و رقابتی، همه از خدمات رایگان استقبال می‌کنند. چنین فرصت‌هایی را با اتلاف وقت اشتباه نگیرید. درس‌ها و تجارب حاصل از این خدمات داوطلبانه آن‌قدر ارزشمند هستند که در آینده‌ای نه‌چندان دور از مزایای آن‌ها بهره‌مند خواهید شد.

۳ . تحقیق کنید!

مطمئن شوید که با صرف زمان کافی و انجام تحقیقات مناسب، شناخت مناسبی از کارفرمایان و حوزه‌هایی که ممکن است در آن‌ها کار کنید، حاصل کرده‌اید. بدانید مدیران و مصاحبه‌کنندگان در حین فرایند استخدام، ترجیح می‌دهند نشانه‌هایی در شما ببینند تا از جدیت، بلندپروازی و لیاقتتان برای تصدی شغل حسابداری مطمئن شوند.

پیش از ارائه درخواست کار، قدری هم درباره خودتان، ویژگی‌هایتان و توانمندی‌هایتان فکر کنید. آیا بررسی جزئیات و فرایندها از نقاط قوتتان است؟ در این صورت حسابداری مالیاتی یا حسابرسی می‌تواند شغل مناسبی برایتان باشد. شاید هم مهارت‌های انسانی بالایی دارید یا استعدادتان در کارآفرینی زیاد است. در این صورت، تحلیلگر و استراتژیست تجاری، احتمالاً برایتان گزینه بهتری خواهد بود. یعنی جایی که بتوانید برای کسب‌وکار یا صنعتی که در آن مشغول هستید، سودآوری داشته باشید.

۴ . رزومه‌ی حرفه‌ای داشته باشید!

بسیار مهم است که درخواست‌های کاری، پروفایل لینکدین و رزومه‌تان ساختاری حرفه‌ای داشته باشند. بنابراین در تهیه و نگارش رزومه برای شغل حسابداری حتماً از افراد یا مؤسسات متخصص کمک بگیرید. این افراد یا مؤسسات حتماً باید سابقه و تجربه زیادی در زمینه نگارش رزومه در رشته حسابداری داشته باشند تا با آگاهی کامل از الزامات تهیه یک رزومه کامل و حرفه‌ای شانستان را برای یافتن شغل دلخواه در بازار کار حسابداری افزایش دهند.

۵ . همه‌فن‌حریف باشید!

شغل حسابداری صرفاً به مهارت در کار با اعداد و ارقام محدود نمی‌شود بلکه برای آنکه بتوانید در بازار کار حسابداری، خودی نشان دهید باید مهارت‌های فرعی دیگری هم داشته باشید. بنابراین سعی کنید مهارت‌هایتان را بالأخص در زمینه‌هایی مثل مدیریت زمان و مدیریت پروژه، ترجیحاً در یک محیط تجاری تقویت کنید.

modirehesab

 

یادتان باشد در عصر حاضر، فناوری در عرصه حسابداری اهمیت کلیدی دارد بنابراین در گام اول باید مهارت‌های پایه‌ای‌تان را در نرم‌افزارهای Microsoft Office بهبود داده و بالأخص در کار با نرم‌افزار Excel و مباحثی مثل جداول پاشنه‌ای، ماکروها و توابع VLOOKUPS خیلی خوب باشید. بیشتر نرم‌افزارهای حسابداری بر مبنای Excel تعریف و طراحی ‌شده‌اند. پس کسب مهارت در تنظیم و تعریف فرمول‌های مالی، قالب‌بندی سلول‌ها (اعم از ردیف‌ها و ستون‌ها) و همین‌طور وارد کردن و ثبت داده‌ها هم اهمیت زیادی دارد.

نکته بعد اینکه متأسفانه خیلی از فارغ‌التحصیلان حسابداری، اهمیت مهارت‌های نرم را دست‌کم می‌گیرند. منظور از مهارت‌های نرم، توانمندی‌های درونی در زمینه تعامل با افراد است که سنجش و نیز انتقالشان به دیگران کار آسانی نیست. اگر توانایی کار با نرم‌افزارهای حسابداری را نوعی مهارت سخت و دانش صریح بدانیم، مهارت نرم، نوعی دانش ضمنی است که بعضاً آن را مهارت بین فردی نیز می‌نامند. به‌عنوان یک حسابدار در کنار بهبود توانمندی‌های علمی و فنی، باید روی مهارت‌های انسانی‌تان نیز کار کنید و تا می‌توانید آن‌ها را گسترش دهید. حتی همان برخورد اولیه با مصاحبه‌کنندگان یا کارفرمایانِ احتمالی‌تان هم به آن‌ها نشان خواهد داد که تا چه حد در زمینه برقراری تعامل و ارتباط با انسان‌ها خوب و توانمند هستید؟ یقین داشته باشید که این ویژگی، در تصمیم‌گیری آن‌ها درباره شما نقش مهمی ایفا می‌کند.

نویسنده : هادی شریف زاده

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *