۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست.

خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز می‌توانند از چنین خدماتی استفاده کنند که خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین، نمونه‌ای از آن است. در این مطلب برای این سؤال که چرا به مشاوره مالیاتی نیاز داریم، پنج دلیل ارائه می‌کنیم و از مزایای مشاوره مالیاتی برایتان خواهیم گفت.

۱ . مشاوره مالیاتی از آخرین قوانین مالیاتی مطلعتان می‌کند

این یکی از ارزشمندترین مزایای مشاوره مالیاتی است. نرخ‌های مالیات هر ساله در چند نوبت ممکن است دستخوش تغییر شوند. استفاده از خدمات مالیاتیِ مشاغل و بهره‌گیری از خدمات مشاوره مالیاتی باعث می‌شود تا کسب‌وکارتان همگام با جدیدترین قوانین و مقررات مالیاتی پیش رود. بدین ترتیب به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار، زمان بیشتری خواهید داشت تا روی مسائل اصلی تجاری تمرکز کنید. البته هرچند ممکن است بعضی صاحبان کسب‌وکار برای کاهش هزینه به‌طور هم‌زمان چندین مسئولیت مثل پیگیری امور مالیاتی شرکت را بر عهده بگیرند، اما این کار قطعاً زمان و انرژی زیادی از آن‌ها خواهد گرفت و اصلاً ارزشش را ندارد. این همان مصداق ضرب‌المثل انگلیسی “صرفه‌جویی در پنی (پول خُرد) و ولخرجی در پوند (پول درشت) است”!

۲ . مشاوره مالیاتی می‌تواند به طرح یک کسب‌وکار کمک کند

ممکن است به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار قصد خرید چیزی داشته باشید. یا شاید هم قرار است سرمایه‌گذاران جدیدی به تیمتان اضافه شوند. شاید هم بناست وامی بگیرید یا یک مکان تجاری جدید را افتتاح کنید. ضمن اینکه خرید تجهیزات تجاری، نرم‌افزاری یا وسایل نقلیه ممکن است الزامات و پیامدهای مالیاتی متفاوتی داشته باشد. مشاوره مالیاتی در هر یک از این حالات، می‌تواند بهترین استراتژی و زمان‌بندی را برای به حداقل رساندن مالیاتی که باید پرداخت کنید، به شما پیشنهاد دهد. ضمن اینکه مشاوره مالیاتی می‌تواند با مقایسه‌ی بدیل‌های مختلف، مثلاً دریافت وام در برابر فروش بخشی از دارایی‌های کسب‌وکار با هدف جمع‌آوری سرمایه، رفتارهای مالیاتی مختلف را توضیح داده و با استدلال‌هایی که در این زمینه ارائه می‌کند، در اخذ بهترین تصمیم کمکتان کند. مشاوره مالیاتی حتی می‌تواند در حوزه‌هایی مثل زمان و میزان توزیع سود و پاداش کارکنان مفید واقع شود.

۳ . مشاوره مالیاتی می‌تواند مالیات پرداختی یک کسب‌وکار را کاهش دهد

از دیگر مزایای مشاوره مالیاتی، کاهش مالیات پرداختنی است. مشاوره مالیاتی نه‌تنها می‌تواند در پیاده‌سازی طرح‌های مختلف یک کسب‌وکار به شرکت کمک کند، بلکه می‌تواند ترتیبی دهد تا یک کسب‌وکار با فعالیت‌های کنشگرانه‌اش، حتی‌الامکان میزان مالیات پرداختی‌اش را کاهش دهد. مثلاً یک مشاور مالیاتی حین تدوین فهرست مالیات سالیانه، ممکن است مواردی را مطرح کند که در صورت تغییر آن‌ها، از میزان مالیات‌های بعدی کاسته شود.

شاید خرید تجهیزات دفتری در حال حاضر، در مقایسه با اجاره آن‌ها در سال‌های بعد، اقدامی به‌صرفه‌تر باشد یا شاید هم عکس این قضیه صادق باشد. گاهی هم ممکن است یک کسب‌وکار فرصت استفاده از معافیت‌های مالیاتی را از دست دهد یا در هزینه‌یابی فعالیت‌هایش با مشکل مواجه شود. یک مشاور مالیاتی با رسیدگی به‌موقع به این مسائل می‌تواند پیش از آنکه کار از کار بگذرد، راهکار مناسبی برای حل آن‌ها کشف و ارائه کند.

 

۴ . مشاوره مالیاتی می‌تواند به قانون مداری شرکت یا کسب‌وکارتان کمک کند

کسب‌وکارها معمولاً ملزم به پرداخت انواع زیادی از مالیات‌ها هستند و برای آنکه بدانید باید چه مالیاتی را در چه زمانی پرداخت کنید و چه اسنادی را در این زمینه بایگانی کنید، به کمک یک مشاور مالیاتی نیاز دارید. خیلی از کسب‌وکارها در ابتدای راه اطلاعات جامع و درک منسجمی از مالیات‌هایی که باید بپردازند، ندارند و همین امر می‌تواند آن کسب‌وکار را با مشکلات و چالش‌های قانونی مواجه کند. اینجاست که یک مشاور مالیاتی با شناسایی انواع مالیات پرداختنی، می‌تواند خدمات ارزشمندی به شما کسب‌وکارتان ارائه دهد.

۵ . مشاور مالیاتی می‌تواند با مقامات و مسئولین مالیاتی تعامل و ارتباط داشته باشد

یک مشاور مالیاتی، فردی است که تجربه زیادی در زمینه ارتباط و تعامل با مقامات و مسئولین مالیاتی دارد و این ارتباط چه برای پاسخ به یک سؤال مالیاتی و چه برای بروز واکنش نسبت به یک مشکل یا چالش ارزش زیادی دارد. به خاطر داشته باشید که غفلت یا تسامح نسبت به یک مسئله مالیاتی و پرداخت مالیات‌ می‌تواند عواقبی جدی برای کسب‌وکارتان در پی داشته باشد. سازمان‌های مالیاتی، معمولاً قدرت زیادی در اخذ مالیات از شما و کسب‌وکارتان دارند. در چنین وضعیتی، بدون مشاوره مالیاتی، احتمالاً دردسرهای مالی و قانونی زیادی به سراغتان خواهند آمد! مثلاً چنانچه مالیات خاصی را نپردازید، سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند این مالیات را از یکی از حساب‌های بانکی‌تان وصول کند. این سازمان می‌تواند با ارائه درخواست، باعث شود که وجوهتان در آن حساب بانکی ضبط‌شده و پس از چند روز، مالیات مربوط به آن مستقیماً از حساب بانکی‌تان کسر شود و این چیزی است که قطعاً باب میلتان نخواهد بود!

مشاوره مالیاتی آنلاین

مشاوره مالیاتی آنلاین یکی از خدمات ارزشمندی است که به کسب‌وکارها در مدیریت امور مالیاتی‌شان کمک شایان‌ذکری می‌کند و مدیر حساب، مفتخر است به لطف بهره‌مندی از کادری متخصص و مجرب در زمینه امور مالیاتی، با ارائه خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین، پاسخگوی کلیه سؤالات و ابهامات مالیاتی شما عزیزان باشد. شما می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین ما و با تکیه بر دانش تیم تخصصی مدیر حساب، بر ضریب اطمینان تصمیماتی که در ارتباط با امور مالیاتی اتخاذ می‌کنید، افزوده و از همه مزایایی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، بهره‌مند شوید.

سخن آخر

همان‌طور که دیدید، اهمیت و مزایای مشاوره مالیاتی و نقش یک مشاور، بارها بیشتر از اقداماتی مثل بایگانی اسناد و اوراق مالی است. مشاوره مالیاتی می‌تواند هم‌زمان با تضمین آنکه کسب‌وکارتان در مسیر قانونی و درست پیش می‌رود، به شما در اجرای هر چه اثربخش‌تر طرح‌های تجاری‌تان کمک کند. در مواقعی هم که مشکلی ایجاد شود، مشاور مالیاتی می‌تواند با دخالت مؤثری که انجام می‌دهد، مسئله را حل‌وفصل کرده و به‌مثابه چراغ راهی عمل کند تا شرکت در ادامه مسیر با مشکلات مالیاتی مواجه نشود.

نویسنده : هادی شریف زاده

تاریخ : ۲۹ تیر ۱۳۹۹

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *