۴ نکته ای که قبل از ورود به شغل حسابداری باید بدانیم

مدیر حساب

قبل از ورود به حرفه حسابداری لازم است این نکات را بدانید!

گاهی ممکن است علی‌رغم علاقه ابتدایی نسبت به یک رشته، تصور چندان واضحی از مسیر حرفه‌ای آن نداشته باشیم. موفقیت در هر مسیر شغلی، مستلزم آشنایی با الزامات، پیش‌نیازها و پستی‌وبلندی‌های آن است. این آگاهی ممکن است حتی گاهی ما را به این نتیجه برساند که فاقد کیفیت و ویژگی‌های لازم برای احراز آن شغل هستیم. حرفه حسابداری نیز از این قاعده مستثنا نیست و این آشنایی و آگاهی درباره آن حتی شاید ضرورت بیشتری پیدا کند.

به همین دلیل خواندن این مقاله تا انتها، پیش از اخذ تصمیم قطعی درباره ورود به حرفه حسابداری، شاید خالی از لطف نباشد. در اینجا تلاش کرده‌ایم درباره مواردی بحث کنیم که شاید کمتر موردتوجه قرار می‌گیرند.

۱- بدانید قرار است کجا کار کنید؟

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که پیش از انتخاب شغل حسابداری باید بدانید این است که تصمیمات بلندمدتی که اتخاذ می‌کنید، تأثیر مستقیم و انکارناپذیری بر مسیر حرفه‌ای‌تان دارد که یکی از مهم‌ترین این تصمیمات، انتخاب محل اشتغالتان است.

شغل حسابداری، خوشبختانه همواره بازار تقاضای خوبی دارد و همین امر، یکی از جذابیت‌های چشمگیر این حرفه است. بنابراین در انتخاب مکانی که می‌خواهید در آن کار و زندگی کنید، آزادی عمل نسبتاً خوبی دارید. آن مکان می‌تواند همان شهر زادگاهتان باشد. یا شاید هم تصمیم گرفته‌اید به شهری بزرگ‌تر یا حتی کشوری دیگر کوچ کنید. هر چه هست، باید بدانید انتخابتان در این زمینه، بر کیفیت دوران حرفه‌ای و رشد و پیشرفت فردی‌تان تأثیری مستقیم می‌گذارد. کار کردن در شهری با اقتصاد پررونق و بازار رو به رشد، مسیری مساعد را برای پیشرفت در آینده پیش رویتان قرار می‌دهد.

باور کنید اخذ تصمیم در این مورد، بسیار حساس‌تر و حتی دشوارتر از حد تصورتان است. پس تا می‌توانید در این خصوص هوشمندانه عمل کنید.

۲- بدانید وارد یک فرایند تدریجی می‌شوید!

شغل حسابداری بی‌تردید یکی از مشاغل پُردرآمد و رضایت‌بخش است و حتی در بحرانی‌ترین شرایط، حسابداری یکی از آن مهارت‌هایی به شمار می‌رود که باز هم مورد نیاز کسب‌وکارهاست. اما اگر قصد دارید وارد این حرفه شوید باید بدانید که شرایط احتمالاً با آنچه ابتدا در ذهن دارید، خیلی متفاوت است.

به‌عنوان یک حسابدار در سال‌های نخست فعالیت، احتمالاً از درآمد هنگفت یا تعامل با مشتریان رده‌بالا و اصطلاحاً “یونیک” خبری نیست و بسیار بعید است که فیش حقوقی‌تان از همان شروع کار، در جیبتان سنگینی کند! مگر آنکه علاوه بر ساعات کاری معمول، تا دیروقت و به‌طور مستقل کار کنید. البته این به‌هیچ‌وجه نباید ناامیدتان کند. بلکه تنها از این واقعیت حکایت دارد که باید قدری صبر کنید و در مورد فرایند تدریجی پیشرفت در حرفه حسابداری، واقع‌گرا باشید.

۳- بدانید همه چیز را نمی‌دانید!

همواره در ابتدای هر مسیر شغلی، نکاتی هستند که ممکن است از آن‌ها بی‌اطلاع باشید. اما هنگام ورود به حرفه حسابداری، این مسئله خود را به شکلی برجسته‌تر نشان می‌دهد.

چالش بزرگ مواجهه با حساب‌های عظیم مالی و کمک به صاحبان مشاغل برای بهبود کارایی کسب‌وکارشان، یک واقعیت هیجان‌انگیز و اساساً یکی از دلایلی است که خیلی‌ها را به شغل حسابداری علاقه‌مند می‌کند.

اما این سکه روی دیگری هم دارد. گاهی هم ممکن است احساستان نسبت به این چالش عظیم، به چاله‌ای تغییر پیدا کند که خود را در آن غرق و ناامید می‌بینید. اما این روی سکه هم نباید ناامیدتان کند. هر شغلی، کم یا زیاد چالش‌های خاص خودش را دارد و مهم آن است که بدانید حسابداری بدون چالش‌های خاصش، هرگز نمی‌توانست در نگاه اول تا این حد مهیج و جذاب باشد.

۴- بدانید این مسیر، صلاحیت‌های ویژه‌ای می‌طلبد!

ورود به حرفه حسابداری، مستلزم آن است که شما به‌عنوان یک حسابدار، واجد کیفیات شخصی و صلاحیت‌های تخصصی ویژه‌ای باشید. برای آنکه در حرفه حسابداری پیشرفت کنید باید علاوه بر حسابداری، در حوزه‌هایی مثل مدیریت مالی، برنامه‌ریزی و تجزیه‌وتحلیل نیز مهارت خوبی داشته باشید. یک حسابدار خبره، فردی برای همه‌ی فصول و آچارفرانسه‌ای همه‌فن‌حریف است! یعنی باید بتواند با همه ابعاد تجارت و در محیط‌های کاری مختلف کار کند و در زمینه‌های مختلف مرتبط با کار، اطلاعات خوبی داشته باشد. بی‌جهت نیست که حسابداران را به‌واسطه‌ی تخصص مالی‌شان، یکی از رهبران صنعت کسب‌وکار می‌نامند.

نکته دیگری که باید مدنظر قرار دهید این است که حسابداری، صنعتی بسیار پویا و متغیر است. بنابراین اگر تصمیم گرفته‌اید وارد حرفه حسابداری شوید، باید بتوانید پیوسته خودتان را با تغییرات مکرر وفق داده و با رصد لحظه‌ای تغییراتی که در قوانین و رویه‌ها اِعمال می‌شوند، خود را به‌روز و اصطلاحاً Up to Date نگه دارید.

برای پیشرفت در شغل حسابداری، باید قوی و منعطف هم باشید. همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، اوضاع از همان اول، احتمالاً به آن سادگی که فکر می‌کردید، پیش نخواهد رفت. توانایی کار در ضرب‌الاجل‌های زمانی نزدیک، سروکار داشتن با افراد مختلف و تلاش برای تأمین خواسته‌هایشان، مستلزم برخورداری از ظرفیت ذهنی بالا و شخصیتی مثبت است.

برای آنکه یک حسابدار موفق باشید، باید به جزئیات نیز اهمیت زیادی دهید و به‌قول‌معروف، مو را از ماست بکشید. درواقع یک حسابدار تمام‌عیار، کسی است که ضمن برخورداری از یک بینش کُل‌گرا و استراتژیک همواره به جزئیات نیز توجه می‌کند.

سخن آخر

در کل بهتر است پیش از آنکه وارد حرفه حسابداری شوید، بررسی جامعی از فرصت‌های شغلی این رشته داشته باشید. حتی می‌توانید با افرادی از حوزه‌های مختلف حسابداری گفتگو و مشورت کنید تا ببینید شخصیت، استعداد و توانمندی‌هایتان با کدام ابعاد حسابداری تناسب و انطباق بیشتری دارد.

نویسنده : هادی شریف زاده

تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *