۴ توصیه مهم به حسابدارهای تازه‌کار برای موفقیت شغلی

موفقیت در حسابداری و به‌طورکلی در هر مسیر شغلی، مستلزم رعایت برخی قواعد و الزامات است. تردیدی نیست که حسابداری، همواره یک شغل پرطرفدار بوده و این محبوبیت، دلایل زیادی دارد که از میان بسیاری از دلایل، وجود همیشگیِ تقاضا برای شغل حسابداری، احتمالاً برجسته‌ترینِ آن است. پُرواضح است که هر سازمان یا شرکتی، به یک حسابدار نیاز دارد و خبر بهتر اینکه طبق جدیدترین برآوردها، تقاضا برای شغل حسابداری تا سال ۲۰۲۶ نه‌تنها کم نمی‌شود، بلکه ۱۰% هم افزایش خواهد یافت.

امنیت شغلی، فرصت‌های کاری متعدد و درآمد قابل‌توجه از دیگر مزایای حرفه حسابداری هستند. البته تفاوت‌های بعضاً معناداری بین حقوق حسابداران در سطوح و مراتب مختلف شغلی وجود دارد. گاهی حتی دو حسابدار که یک کار را انجام می‌دهند، ممکن است دریافتی متفاوتی داشته باشند! آنچه این تفاوت‌ها را رقم می‌زند، ویژگی‌های فردی و البته آگاهی از مسیر درست است.

بله! برای موفقیت در حسابداری و برای آنکه از همان شروع مسیر، بهترین باشید، باید به اصول و قواعد خاصی متعهد بمانید. در این گفتار چند توصیه برای حسابدارهای تازه‌کار داریم که در هر یک از آن‌ها به بخشی از گفته‌های ارزشمند چهره‌های مطرح حسابداری جهان استناد کرده‌ایم. پس برای آنکه بدانید بزرگان برای موفقیت در حسابداری، چه می‌گویند، تا انتها همراه ما باشید!

۱ . کنجکاو باشید و آرام نگیرید!

جنیفر بریگز (Jennifer Briggs) مدیرعامل انجمن CPA ایالات ایندیانای آمریکا در مورد آموزش کاربردی حسابداری و موفقیت در این حرفه می‌گوید:

«برای موفقیت در حسابداری، روزانه تا می‌توانید از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید. این کار نه‌تنها به پیشرفت مستمرتان کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا به افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید، علاقه بیشتری داشته باشید و آن‌ها نیز علاقه بیشتری نسبت به شما احساس کنند.

یادتان باشد توقف یادگیری همان توقف پیشرفت است. مهم نیست چقدر در مورد یک موضوع، دانش یا اطلاعات دارید. بدانید که جهان پیوسته در حال تغییر است و در این عالم متغیر، برای آنکه بهترین باشید، همواره نکته جدیدی برای یادگیری وجود دارد».

۲ . مانند یک کارآفرین فکر کنید!

ریک تلبرگ (Rick Telberg)، مؤسس و مدیرعامل شرکت CPA Trendlines در توصیه به حسابدارهای تازه‌کار از تفکر کارآفرینانه، به‌عنوان یکی از ارکان آموزش کاربردی حسابداری نام می‌برد. وی می‌گوید:

«شما درواقع یک کارآفرین هستید و این همان نکته‌ای است که معمولاً آن را هرگز در دانشگاه‌ها به شما نمی‌گویند! پس تفکر کارآفرینانه را در خود نهادینه و مانند یک کارآفرین عمل کنید. برای موفقیت در حسابداری باید مجموعه‌ای از مهارت‌ها و ویژگی‌ها را در خود پرورش یا توسعه دهید. اما مهم‌ترین چیزی که می‌توانید ورای مهارت‌های ضروری و پایه‌ایِ یک حسابدار بیاموزید، هنر جذب افراد و مشتریان جدید، شگفت‌زده کردن آن‌ها و راضی نگه‌داشتنشان است که این یکی از مبانی اساسی در تفکر کارآفرینی است».

۳ . ارزش‌های اساسی‌تان را بشناسید و از آن‌ها محافظت کنید!

در توصیه به حسابدارهای تازه‌کار، اظهارات لین دوتی (Lyhne Doughtie) رئیس و مدیرعامل شرکت حسابداری KMPG نیز بسیار خواندنی و ارزشمند است:

«ارزش‌های شخصی و اساسی‌تان را شناخته و آن‌ها را عمیقاً درک کنید و بدانید اعتماد و صداقت، دو سنگ بنای اساسی موفقیت در حسابداری هستند. هرگاه این دو سرمایه‌ی گران‌قدر شخصی اعمالتان را هدایت کنند، آنگاه علاوه بر آنکه می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید، شفافیت و همکاری سالم را نیز در حرفه‌تان ترویج خواهید داد و این در نهایت بدین معناست که نقش برجسته‌تان را در حفاظت از سلامت بازارهای سرمایه (به سهم خودتان) به‌خوبی ایفا کرده‌اید».

۴ . در جستجوی سازمانی باشید که …!

تری پاتنی (Terry Putney) مدیرعامل شرکت Transition Advisors در توصیه به حسابدارهای تازه‌کار برای موفقیت در حسابداری می‌گوید:

«برای کار کردن در جستجوی سازمان یا شرکتی باشید که برای ارائه خدمات به مشتریانش در زمینه تهیه و خرید ابزارها و فناوری‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کند. شرکتی که مشتریانش را مهم‌ترین مؤلفه‌ی موفقیت در کارش می‌داند و از تنوع نسلی و فرهنگیِ افراد استقبال می‌کند».

دومینیک اسپوزیتو (Domenick Esposito) مدیرعامل شرکت حسابداری Esposito CEO2CEO نیز درباره رابطه یک حسابدار با سازمانی که در آن کار می‌کند، می‌گوید:

«برای موفقیت در حسابداری باید زمان صرف کنید و درک کنید که سازمانتان چگونه و از چه روش‌هایی کسب سود می‌کند؟ پس از آن، سعی کنید در یک یا دو حوزه مسلط شده و به سران ارشد سازمان نشان دهید که با درک فرایندهای اساسی سازمان، قصد دارید به تداوم و پیشرفت آن کمک کنید».

۵ . در گذشته نمانید!

وسلی میدلتون (Wesley Middleton) یکی از مدیران شرکت MiddletonRaines+Zapata در توصیه به حسابدارهای تازه‌کار برای موفقیت در حسابداری، به نکته‌ای کلیدی درباره آموزش کاربردی حسابداری اشاره می‌کند:

«به گذشته نگاه نکنید یا حداقل در آن گیر نکنید! شاید یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها و موانع پیشرفت و موفقیت در حسابداری برای حسابدارهای تازه‌کار، همین “گذشته” باشد. زیرا آن‌ها احتمالاً در گذشته توسط حسابداران و اساتیدی هدایت و تربیت شده‌اند که همواره در برابر تغییرات مقاومت می‌کردند. بنابراین در توصیه به حسابدارهای تازه‌کار، آن‌ها را تشویق می‌کنم که ضمن شکستن این جمود فکری، خود را با افراد و سازمان‌های نواندیش و آینده‌نگر همسو کنند. شما باید از تغییرات استقبال کرده و به سهم خودتان بر آن‌ها تأثیر مثبتی داشته باشید».

۶ . مهارت‌های ارتباطی و کلامی‌تان را تقویت کنید!

یکی از الزامات موفقیت در حسابداری از دیدگاه استان مورک، رئیس شرکت ITA تقویت مهارت‌های کلامی و ارتباطی است. وی می‌گوید:

«هرچند دانش و مهارت فنی در حرفه حسابداری بسیار مهم است، اما به‌موازات آن باید برای تقویت مهارت‌های ارتباطی‌تان اعم از کلامی و نوشتاری نیز تلاش کنید.

متأسفانه حسابدارهای تازه‌کار و درعین‌حال مستعد زیادی را دیده‌ام که علی‌رغم دانش و لیاقت در علم حسابداری، از انجام یک مکالمه ساده و مؤثر عاجز هستند یا حتی نمی‌توانند یک یادداشت آبرومندانه بنویسند. هرچند تاکنون درباره اهمیت موضوعاتی مثل فناوری، تجزیه‌وتحلیل و … برای موفقیت در حسابداری زیاد حرف زده‌ایم، اما باور کنید برای پیشرفت در مسیر شغلی‌تان به مهارت‌های ارتباطی قوی هم نیاز دارید. پس تا می‌توانید مهارت‌های ارتباطی‌تان را تقویت کنید».

نویسنده : هادی شریف زاده

تاریخ : ۶ تیر ۱۳۹۹

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *