معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف مالی را با کارایی، اثربخشی و سرعت بیشتری انجام دهند.

بدون وجود نرم‌افزار حسابداری، صاحبان کسب‌وکار یا حسابداران باید برای تهیه گزارش‌های مالی و دیگر اسناد مربوطه، زمان و انرژی خیلی زیادی صرف کنند و ضمناً انجام دستی امور حسابداری، همواره حدی از خطای انسانی را نیز با خود در پی خواهد داشت. نرم‌افزارهای حسابداری، علاوه بر موارد گفته‌شده، به تصمیم سازان و تصمیم گیران بینش جامعی نسبت به وضعیت مالی سازمان یا شرکت داده و از این طریق، زمینه مناسب برای اخذ تصمیمات بهتر را برای آن‌ها فراهم می‌آورند.

با این توضیحات، واضح است که یک حسابدار حرفه‌ای، ضمن برخورداری از دانش علمی و ویژگی‌های مکملی که لازمه موفقیت در حرفه حسابداری هستند، باید در کار با نرم‌افزارهای حسابداری نیز مهارت خوبی داشته باشد. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مطلب مروری بر چند نرم‌افزار حسابداری پرکاربردی داشته باشیم که یک حسابدار حرفه‌ای باید بشناسد و نحوه کار با آن‌ها را بداند. ذکر این نکته ضروری است که ترتیب معرفی نرم‌افزارها، مبنایی برای برتری آن‌ها نسبت به سایر نرم‌افزارها نیست. بلکه بهترین نرم‌افزار حسابداری، نرم‌افزاری است که ضمن برخورداری از امکانات اساسی، با توجه به نیاز و اقتضای کاری انتخاب شود.

نرم‌افزارهای حسابداری ایرانی

۱ . نرم‌افزار حسابداری سپیدار

نرم‌افزاری باسابقه و کاربردی که کماکان، انتخاب بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط است و با ارائه طیف گسترد‌ه‌ای از امکانات حسابداری مثل ثبت تراکنش‌ها، صدور فاکتور، کنترل موجودی و گزارش‌گیری‌های جامع در چند ورژن فروشگاهی، شرکتی، بازرگانی و … به بازار عرضه می‌شود. کارایی بالا، محبوبیت و صدالبته سابقه، ایجاب می‌کند به‌عنوان یک حسابدار حرفه‌ای، روی کار را نرم‌افزار سپیدار تسلط خوبی داشته باشید.

نرم افزار سپیدار سیستم یکی از زیر مجموعه های نرم افزارهای همکاران سیستم می باشد.البته ناگفته نماند نرم افزار همکاران سیستم برای شرکت های بزرگ استفاده می شود و سپیدار برای شرکت های کوچک و متوسط و دیگر اینکه امکانات نرم افزار همکاران سیستم بسیار بیشتر از امکاناتن نرم افزار سپیدار است و بالطبع گران قیمت تر نیز خواهد بود.

۲ . نرم‌افزار حسابداری پارمیس

پارمیس، یک بسته نرم‌افزاری تمام‌عیار، انعطاف‌پذیر و با قابلیت‌های متنوع است که برای کسب‌وکارهایی با مقیاس کوچک تا متوسط یک انتخاب خوب محسوب می‌شود. این نرم‌افزار علاوه بر انجام و تسهیل امور روتین حسابداری، امکانات جانبی زیادی هم دارد که صدور انواع سند و فاکتور، کنترل موجودی، ارسال SMS و گزارش‌گیری‌های جامع از مهم‌ترین آن‌ها هستند. چندکاربره بودن، از دیگر ویژگی‌های مهم نرم‌افزار حسابداری پارمیس است که بر انعطاف‌پذیری و قابلیت کاربردی آن می‌افزاید. با توجه به این ویژگی‌ها و نیز استقبال گسترده کسب‌وکارهای ایرانی از این نرم‌افزار، لازم است به‌عنوان یک حسابدار حرفه‌ای نحوه کار با پارمیس را بلد باشید.

۳ . نرم‌افزار حسابداری هلو

حتی اگر هیچ سررشته‌ای هم در حرفه حسابداری نداشته باشید، قطعاً نام جالب این نرم‌افزار محبوب و البته قدیمی را در گوشه‌ای از ذهنتان بایگانی کرده‌اید.

سادگی کار با این نرم‌افزار و درعین‌حال امنیتش، شاید اصلی‌ترین دلیل استمرار محبوبیت آن نزد کسب‌وکارهای کوچک و متوسط باشد. این نرم‌افزار دارای هر دو ورژن فروشگاهی و شرکتی است که علی‌رغم برخی معایبی که  بالأخص از جنبه پشتیبانی دارد، تسلط بر آن می‌تواند یک مزیت حرفه‌ای برای حسابداران باشد.

۴ . نرم‌افزار حسابداری پارسیان

پارسیان یکی دیگر از نرم‌افزارهای حسابداری محبوب نزد کسب‌وکارهای کوچک است که با پشتیبانی کامل از الزامات حسابداریِ این نوع از کسب‌وکارها مثل ثبت و محاسبه خودکار تراکنش‌ها، صدور فیش و فاکتور، مدیریت و کنترل موجودی، گزارش‌گیری‌های دقیق و تفصیلی و … حداکثر راندمان کاری را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. مُهر تأیید اداره دارایی بر این نرم‌افزار، بسیاری از کسب‌وکارها بالأخص فروشگاه‌هایی را که از صندوق مکانیزه فروش (صندوق فروشگاهی) استفاده می‌کنند، ملزم به استفاده از آن می‌کند که این خود، به‌تنهایی، حاکی از ضرورت آشنایی با نرم‌افزار پارسیان و تسلط بر آن است.

نرم‌افزارهای فوق، از متداول‌ترین نرم‌افزارهایی هستند که در ایران از آن‌ها استفاده می‌شود. پُرواضح است که نرم‌افزارهای حسابداری خوب داخلی، محدود به همین چند مورد نیست اما پرداختن به یکایک آن‌ها، شاید خارج از مجال و حوصله‌ی این گفتار باشد.همکاران سیستم، رایورز، نوین، کاسپین، محک، فرداد، سپیدز، قیاس و … از دیگر بسته‌های نرم‌افزارهایی معروف حسابداری در ایران هستند که آشنایی و توانایی در کار کردن با آن‌ها نیز برای یک حسابدار حرفه‌ای یک مزیت کاری محسوس خواهد بود. اما فراموش نکنید که اصول کار با نرم‌افزارهای حسابداری، از یک قاعده‌ی کلی پیروی می‌کند. بنابراین اگر دانش عمیقی از علم حسابداری داشته باشید و کار با یک یا دو نرم‌افزار را هم بدانید، آنگاه یادگیری سایر نرم‌افزارهای حسابداری کار چندان سختی نخواهد بود. به‌هرحال روشن است که توانایی‌تان در کار با نرم‌افزارهای بیشتر، مسیر پیشرفت شغلی‌تان را هموارتر خواهد کرد. پس بد نیست از هر فرصتی برای یادگیری یک فضای کاری تازه استفاده کنید.

نرم‌افزارهای حسابداری بین‌المللی

ممکن است به افق کاری فراتر از مرزهای ایران هم نیم‌نگاهی داشته باشید! به همین دلیل بد ندیدیم به‌طور مختصر، به دو مورد از بهترین نرم‌افزارهای بین‌المللی حسابداری  نیز اشاره‌ای کنیم.

۱ . Zoho Books

اگر به دنبال یادگیری یک نرم‌افزار حسابداری پایه‌ای با قابلیت‌های عالی صدور فاکتور هستید، در انتخاب Zoho Books تردید نکنید! استفاده از این نرم‌افزار که در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه شد، بسیار ساده است. شاید بزرگ‌ترین عیب این نرم‌افزار، عدم پشتیبانی از سیستم مدیریت حقوق و دستمزد باشد. بااین‌حال Zoho کماکان برای کسب‌وکارهای کوچکی که مهم‌ترین نیازشان، ثبت و صدور فاکتور و انجام عملیات پایه‌ای حسابداری باشد، یک انتخاب بسیار خوب است که از در صدور فاکتور، از چندین زبان و واحد پولی مختلف هم پشتیبانی می‌کند. بنابراین یادگیری آن را به یک حسابدار حرفه‌ای و بین‌المللی پیشنهاد می‌کنیم.

۲ . FreeAgent

در سال ۲۰۰۷ به بازار عرضه شد و یک نرم‌افزار حسابداری مبتنی بر فضای ابری (Cloud-Based) است که در حال حاضر، حدود ۷۰۰۰۰ کسب‌وکار که بیشترشان در انگلستان فعال هستند، از آن استفاده می‌کنند. پشتیبانی از واحدهای پولی مختلف و قابلیت صدور فاکتور به بیش از ۲۵ زبان از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار بین‌المللی خوب است. مدیریت تماس با مشتریان، کنترل موجودی، حساب‌های پرداختی، ردیابی هزینه، مدیریت پروژه و … از دیگر امکانات نرم‌افزار حسابداری FreeAgent است. بنابراین اگر به دنبال یادگیری یک نرم‌افزار خارجی گسترده‌تر از ZohoBooks هستید، می‌توانید یادگیری این نرم‌افزار را در دستور کار قرار دهید.

۳ . Quickbooks

در سال ۱۹۸۳ به بازار عرضه شد و توسط کمپانی Intuit توسعه یافته است. با استفاده از نرم افزار QuickBooks Pro به راحتی میتوانید مدیریت تمامی حساب های خود را به عهده بگیرید. نرم افزار حسابداری QuickBooks Pro یکی از برنامه های حسابداری مطرح در سطح جهان است با این نرم افزار قدرتمند حسابداری در وقت و هزینه خود به خوبی صرفه جویی کنید.نرم افزار Quickbook  یک نرم افزار جامع حسابداری می باشد که تمرکز آن بر روی کسب و کارهای کوچک می باشد و اگر این نرم افزار را بخوبی یاد بگیرید مسلما راحت تر می توانید شغل مورد نظر خود را در کشورهای دیگر بویژه کانادا و آمریکا پیدا کنید.

سخن آخر

هر قدر هم که در حسابداری، دقیق و سریع باشید، باز هم در مقایسه با دقت و سرعت محاسباتی یک کامپیوتر حرفی برای گفتن نخواهید داشت! نرم‌افزارهای کامپیوتری ابزاری مکمل برای ارتقای کیفیت شغل حسابداری و تسهیل امور خسته‌کننده هستند. بنابراین برای آنکه در حسابداری یک برند باشید، لازم است ضمن تعمیق و ارتقای معلومات و به‌روزرسانی مستمر خودتان، نحوه کار با نرم‌افزارهای حسابداری را نیز به‌خوبی فرابگیرید.

نویسنده : هادی شریف زاده

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *