10مسیر شغلی حسابداری

۱۰ مسیر شغلی حسابداران

مقدمه

می توان گفت که یکی از مهم ترین دغدغه های افراد در جامعه امروز مسیر شغلی است که در آن تحصیل کرده اند. در تمامی رشته های دانشگاهی سوال دانشجویان این است که در آینده با توجه به واحدهایی که قبول می شوند و بعد از فارغ التحصیلی چه شغلی را می توانند کسب کنند و پیشرفت شغلی داشته باشند.

نویسنده مقاله

من هادی شریف زاده اردکانی لیسانس و فوق لیسانس حسابداری دارم و حدود ۱۱ سال سابقه کار در شرکت های مختلف با سمت های متفاوت کارشناس حسابداری،کارشناس ارشد حسابداری،رئیس حسابداری ، مدیر مالی  و مشاور مالی.

بسیاری از حسابداران (با سابقه کار یا بدون سابقه) دغدغه آینده شغلی خود را دارند و از پتانسیل های رشته حسابداری مطلع نیستند.در این مقاله سعی دارم تا تجربه های خود را در اختیار شما قرار دهم  تا با آینده شغلی حسابداری بیشتر آشنا شوید و بتوانید مسیر روشنی برای خود متصور شوید.شغل حسابداری بسیار متنوع می باشد و ما سعی داریم به موارد با اهمیت و مسیرهایی که آینده شغلی بهتری در ایران دارند بنویسیم.

۱-حسابداری انبار:

انبار گردانی و مدیریت انبار، بخش حساس همه مراکز تجاری و تولیدی است. بخش قابل توجه از موجودی‌های کالاها در انبار قرار دارد. و حسابداری آن بسیار حائز اهمیت است. حسابداران انبار باید از موجودی انبار بصورت تعدادی و ریالی مطلع باشند و روش ارزشگذاری مناسب با فعالیت خود استفاده کنند. در حال حاضر ارزشگذاری به روش میانگین و فایفو در ایران پذیرفته شده است و همچنین حسابداران انبار باید سالانه انبارهای شرکت ها برای عملیات پایان سال انبار گردانی آماده کنند.

کاربرد و وظایف حسابداری انبار

وظایف حسابداری انبار که مدیران مالی باید کنترل های خود مدنظر قرار دهند شامل موارد زیر است:

  • صدور سند ورود و خروج و ثبت دقیق آمار تعدادی و ریالی با توجه به طبقه بندی گروه ، و کد کالا
  • نظارت و بررسی کدینگ فیزیکی و چیدمان کالاها طبق اصول انبارداری استاندارد
  • معرفی انبار به تعداد دلخواه وگزارشات از کل انبار ها و یا تفکیک هر انبار
  • مشاهده کاردکس هر کالا به تفکیک انبار
  • گزارش موجودی های تعدادی و ریالی یک یا تمام انبارها.
  • گزارش کاردکس تعدادی و ریالی کالاها
  • تعیین میزان حداقل ، حداکثر و نقطه سفارش کالا

۲-حسابداری بهای تمام شده :

بهای تمام شده کالای فروش رفته عبارت است از هزینه‌های مستقیم مربوط به تولید کالاهای فروخته شده توسط یک شرکت. این مقدار شامل هزینه مواد مصرفی در تولید کالا و هزینه‌های مستقیم نیروی کار مورد استفاده در تولید آن می‌باشد.

هزینه های محاسبه شده در بهای تمام شده کالای فروش رفته

در واقع بهای تمام شده کالای فروش رفته هزینه ایجاد محصولاتی است که یک شرکت به فروش می‌رساند؛ بنابراین تنها، هزینه‌هایی لحاظ می‌شوند که به صورت مستقیم به تولید محصولات مربوط هستند و در این فرایند، هزینه‌های غیرمستقیم  مثل هزینه‌های توزیع، فروش و بازاریابی  مدنظر قرار نمی‌گیرد.

کاربرد و وظایف حسابداری بهای تمام شده

گاهی تصور می شود کاربرد حسابداری صنعتی و بهای تمام شده محدود به کارخانجات و صنایع تولیدی می باشد هرچند شاید مشهودترین کاربرد آن در این جهت باشد ولی سایر مؤسسات نیز از حسابداری بهای تمام شده بهره می برند و از روشهای حسابداری بهای تمام شده در سایر صنعت ها مانند بانکها، شرکتهای بیمه، عمده فروشیها، شرکتهای حمل و نقل، شرکتهای هواپیمایی، دانشگاهها، بیمارستانهاو هتل ها در جهت کارایی بیشتر استفاده می گردد.

۳-حسابداری مالیاتی:

اگر در واحد مالی و حسابداری شرکت فعالیت داشته باشید یا مدیرعامل مجموعه‌ای باشید، بدون شک بحث مالیات از جمله مواردی است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. حسابداری مالیاتی یکی از مشاغل پردرآمد و سخت حساب می شود.یک حسابداری برای موفقیت در این شغل باید کلیه قوانین و بخشنامه های مالیاتی مطلع باشد.بصورت کلی دو نوع مالیات داریم مالیات مستقیم و مالیات بر مصرف یا مالیات غیر مستقیم که بصورت خلاصه هردو را توضیح می دهیم

مالیات مستقیم

مالیات مستقیم که مالیات بر درآمد و ثروت نیز نامگذاری شده، به معنای دریافت بخشی از دارایی های افراد حقیقی و یا حقوقی است. به طور معمول، در آمدهای اتفاقی، کشاورزی، مشاغل و املاک و دارایی هایی مانند ارث، زمین های مسکونی و زمین های بایر مشمول مالیات مستقیم هستند.

مالیات غیر مستقیم یا مالیات بر مصرف

مالیات بر ارزش افزوده، نوعی از مالیات است که باید در ازای مصرف برخی کالاهای وارداتی و توزیعی و با توجه به ارزش کالا پرداخت شود.مالیات بر ارزش افزوده در ایران برای سال ۱۳۹۸، ۹ درصد می باشد

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی

۴-حسابداری بیمه:

این شغل مانند حسابداری مالیاتی نیاز است حسابداران به قوانین و بخشنامه های تامین اجتماعی مسلط باشند. در چهار و پنج سال گذشته حسابرسان بیمه به بررسی اسناد و مدارک قانونی شرکت می پردازند و در صورت عدم رعایت قوانین بیمه تامین اجتماعی جریمه های سنگینی برای شرکت ها لحاظ میکنند.

چرا حسابداری بیمه

شرکت ها برای کمتر کردن هزینه ها و جرائم بیمه  به دنبال حسابدارانی هستند که مسلط به قوانین تامین اجتماعی باشند لذا در صورتی که بتوانید در زمینه قوانین بیمه تامین اجتماعی مطالعه داشته باشید و دوره های آموزشی حرفه ای و مناسب را بگذرانید شانس شما در جامعه حسابداران برای دریافت کار و پروژه حسابداری و حتی مشاوره  در زمینه بیمه بیشتر خواهد بود.

۵-حسابداری حقوق و دستمزد:

واحد حسابداری حقوق و دستمزد در شرکتها باید بتوانند به طور دقیق و درست حقوق پرسنل را محاسبه کرده و طی یک فیش حقوقی جزییات آن را به انها ارائه دهند و قادر باشند در خصوص تغییرات و محاسبات اعمال شده توضیحات لازم را در صورت لزوم ارائه دهند.

اطلاعات حسابدار حقوق و دستمزد

یک حسابداری حقوق و ودستمزد در زمینه های زیر باید اطلاعات داشته باشد تا یک حسابدار حقوق و دستمزد موفق باشد.حقوق پایه، اضافه کاری، مزایای مستمر و غیر مستمر، بیمه و مالیات حقوق،نوبت کاری، شیفت کاری،حق اولاد،ماموریت، حق مسکن وسایر موارد

نرم افزار حقوق و دستمزد

بسیاری از  شرکت ها نرم افزار حقوق و دستمزد دارند و با چند تا کلیک حقوق و دستمزد کل پرسنل محاسبه می شود .یک حسابدار حقوق و دستمزد تحیل های محاسبه حقوق و دستمزد از طریف نرم افزار را باید بداند و درصورت اشتباه نرم افزار بتواند تحلیل درستی از خطای نرم افزار حسابداری داشته باشد.

حسابداری حقوق و دستمزد

۶-تحلیل سیستم های اطلاعاتی حسابداری :

سیستم اطلاعات حسابداری سیستمی است که عملیات جمع‌آوری و ذخیره‌سازی داده‌های مالی را طی فرایندهای حسابداری انجام می‌دهد و پس از پردازش این داده‌ها، اطلاعات مورد استفاده تصمیم‌گیرندگان سازمانی را (سرمایه‌گذاران، اعتباردهندگان، مدیران و …) تولید می‌کند.

سیستم های اطلاعاتی حسابداری به مدیران کمک می کند

سیستم اطلاعات حسابداری در نهایت با ارائه گزارش های هوشمندانه مالی می‌تواند تصمیم‌گیرندگان و مدیران سازمان را در برنامه‌های راهبردی کمک کند. هرچند یک سیستم اطلاعات حسابداری می‌تواند فقط شامل چند صفحه کاغذ و کتابچه راهنمای کاربر مبتنی بر یک سیستم حسابداری ساده باشد، اما امروزه سیستم اطلاعات حسابداری به‌عنوان سیستمی پیچیده مبتنی بر قابلیت های فناوری اطلاعات و فرایندها و روش های سنتی و پیشرفته حسابداری است.

کاربرد سیستم اطلاعاتی حسابداری

تحلیل گر سیستم های اطلاعاتی در ایران محدود است و از شغل های مدرن دنیا می باشد در حال حاضر حسابداران بعنوان تحلیل گر سیستم های اطلاعاتی حسابداری در شرکت های نرم افزاری می توانند فعالیت داشته باشند.

۷-حسابداری خزانه داری:

شرکتها و موسساتی که گردش مالی و ورود و خروج وجه نقد، چک و اوراق بهادر در آن بالا باشد. یک واحد در حسابداری ایجاد می نمایند که بنام واحد خزانه داری معرفی می شود.آنچه از حسابداری خزانه بر می آید، دریافت و پرداخت وجه نقد و اوراق بهادر می باشد.

شرح وظایف حسابداری خزانه :

ثبت اسناد دریافت و پرداخت

ثبت چکهای دریافتی

صدورچکهای پرداختی طبق دستور پرداخت

دریافت وثبت چکها و سفته و ضمانت ها

آلارم های به موقع تا تامین منابع مالی جهت چکهای صادره

زمانبندی جهت پرداخت چک بطرف حسابها

تحویل اسناد ضمانت نامه طرف حسابها پس از اخذ تاییدیه ها

زمانبندی و درخواست جهت صدور دسته چک

ثبت چکها و اسناد پرداختی در سیستم

۸-حسابداری فروش:

در شرکتهایی که سطح فعالیت آنها از لحاظ فروش کالا و خدمات زیاد است، واحدی بنام واحد حسابداری فروش راه اندازی می کنند و حسابداری فروش فقط با فروش و موارد مرتبط در ارتباط هستند.در حال حاضر اکثر شرکتها از نرم افزار حسابداری فروش استفاده می کنند.

وظایف حسابدار فروش :

۱- ثبت اسناد فروش

۲- مسلط به حسابداری بازرگانی به روش دائمی و ادواری

۳- مسلط به حسابداری به روش تعهدی

۴- توانایی در ثبت پیش فاکتور

۵- تبدیل پیش فاکتور به فاکتور

۶- ثبت فاکتورهای دستی در نرم افزار

۷- انجام فاکتورهای برگشت از فروش

۸- انجام فاکتورهای ضایعات و مواد فاسدشدنی

۹-حسابرسی:

حسابرسی، بررسی صورت های مالی شرکت  توسط فردی مستقل از شرکت است. گزارش مالی شامل ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت تغییرات در حقوق مالکانه ، صورت جریان وجه نقد و یادداشت‌هایی شامل خلاصه‌ای از سیاست‌های مهم حسابداری و سایر یادداشت‌های توضیحی است.

وظایف حسابرسان :

حسابرسان می‌توانند درمورد دامنه‌ی کارهای حسابرسی خود با شرکت مربوطه بحث کنند. گاهی مدیران شرکت از آنها می‌خواهند برای حصول نتیجه‌‌‌آی معین فرآیندهای بیشتری انجام بدهند.

حسابرسان باید استقلال خود را حفظ کنند تا بررسی‌ها و قضاوت‌های آنها عینی و بی‌طرفانه باشد. حسابرسان بسته‌ به ریسک‌هایی که شناسایی کرده‌اند، نوع و گستردگی فرایندهای حسابرسی را تعیین می‌کنند.

۱۰-صورت های مالی:

مدیران مالی و رئیسان حسابداری وظایف تهیه صورت مالی را بعهده دارند که در صورت های مالی کلیه فعالیت های شرکت در آن تاریخ نمایش داده می شود.صورت های مالی بصورت سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه و یکساله تهیه می شوند .

صورت های مالی اساسی

صورت های مالی اساسی شامل مواردی نظیر ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد و یادداشت‌های توضیحی می‌شوند.

تجزیه‌وتحلیل این صورت‌ها باعث می‌شود مدیران شرکت‌ها، صاحبان سرمایه، بستانکاران و سرمایه‌گذاران بتوانند از وضع مالی گذشته، حال و آینده شرکت‌های سهامی مورد نظر خود آگاه شوند و درباره آن قضاوت کنند.

برای مطالعه و بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ها می‌توان به سایت http://www.codal.ir مراجعه کنید.

شغل حسابداری مناسب شما هست ؟

برای اینکه حسابداران متوجه شوند شغل حسابداری برای آنها مناسب هست و می توانند در این شغل موفق شوند فیلم آموزشی شغل حسابداری مناسب شما هست؟ را توصیه میکنیم ببینید، این فیلم ۱۸ دقیقه ای جواب بسیاری از سوالات شما را میدهد.

هر سوالی داشته باشید می توانید از قسمت پرسش و پاسخ حسابداران بپرسید و پاسخ خود را دریافت کنید.

 

نویسنده : هادی شریف زاده

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *