۱۰ ویژگی حسابدار موفق

modirehesab

برای تبدیل شدن به یک حسابدار موفق، باید واجد ویژگی‌های خاصی باشید. ویژگی‌هایی که هر یک به سهم خود، پیشرفتتان در مسیر موفقیت را تضمین کنند. به همین دلیل در اینجا ده ویژگی حسابدار موفق را برشمرده و به توضیح هر یک از آن‌ها پرداخته‌ایم.

مدیرحساب

پس تا انتها با ما همراه باشید تا بدانید غیر از دانش علمی و تسلط بر نرم‌افزارهای حسابداری، چه ویژگی‌های دیگری را باید در خودتان ایجاد یا تقویت کنید.

۱.از جدیدترین استانداردها مطلع باشید!

به‌عنوان یک حسابدار، آگاهی از اصول و قواعد حسابداری یک ضرورت بسیار مهم است. باید بدانید که این اصول، قواعد، استانداردها و قوانین به‌طور مکرر در معرض تغییر قرار دارند و این بدان معناست که شما باید پیوسته برای به‌روز نگه‌داشتن خودتان تلاش کنید. به‌عبارت‌دیگر، لازم است همواره با جدیدترین استانداردها همگام باشید.

۲.انضباط در کار یک عامل کلیدی است!

انضباط و سازمان‌یافتگی در هر حوزه‌ی کاری اهمیت ویژه‌ای دارد. این ویژگی بالأخص در رشته حسابداری و به دلیل سروکار دائمی‌تان با حجم عظیمی از ارقام و داده‌ها اهمیتی دوچندان خواهد داشت. تمرکزتان در کار، مستلزم توجه و دقت روزانه به امور است که این به‌نوبه خود، همبستگی مستقیمی با انضباط و سازمان‌یافتگی دارد.

۳.از توجه به جزئیات غافل نشوید!

دیگر ویژگی حسابدار موفق، جزئی‌نگری است. حسابداری، مستلزم ثبت اعداد و ارقامی است که روزانه با آن‌ها سروکار دارید. برای آنکه به‌خوبی از عهده این کار برآیید، باید به جزئیات توجه ویژه‌ای داشته باشید. در غیر این صورت هم شرکتی را که در آن کار می‌کنید و هم شغلتان را در معرض خطر قرار خواهید داد!

۴.پاسخگو باشید!

برای تبدیل شدن به یک حسابدار موفق، باید در قبال کارهایتان پاسخگو و مسئولیت‌پذیر باشید و این امر مستلزم آن است که خطاهایتان را بپذیرید. البته واضح است که در کار حسابداری، باید خطاهایتان را به حداقل برسانید. بااین‌حال اگر در مورد مسئله‌ای اطمینان ندارید، کمک گرفتن، بهتر از ارتکاب یک خطای قابل‌اجتناب است. اما اگر هم به هر دلیلی در کار مرتکب خطا و اشتباه شدید، خیلی مهم است ضمن پذیرش آن، به خطایتان معترف شوید. یادتان باشد قبل از آنکه یک حسابدار باشید، یک انسان هستید و انسان نیز حتمی‌الخطاست!

۵.درک درستی از افراد داشته باشید!

اینکه مهارتتان در کار با اعداد و ارقام بالا باشد، به‌تنهایی برای تبدیل شدن به یک حسابدار خوب کافی نیست! بلکه شما باید در روابطتان با افراد اعم از مشتریان و مراجعین نیز مهارت ویژه‌ای داشته باشید. برای تقویت این مهارت، لازم است شناخت درستی از مشتریان، نیازها، خواسته‌ها و نحوه پاسخگویی به مطالبات آن‌ها داشته باشید. اگر بتوانید چنین بینش منسجمی نسبت به افرادی که با آن‌ها تعامل دارید، در خودتان ایجاد کنید، بی‌تردید آن‌ها نیز برای شما ارزش بیشتری قائل خواهند بود. ضمناً ایجاد صمیمیت و برقراری روابط دوستانه با همکارانتان را نیز از یاد نبرید.

۶ . عضوی از یک تیم باشید!

خیلی‌ها حسابدارها را افرادی خجالتی تصور می‌کنند که دائماً در کنج عزلت مشغول کار هستند! اما چنین تصوری صحیح نیست. سازمان یا شرکتی که در آن مشغول کار هستید، یک محیط ایزوله نیست بلکه بی‌تردید، کم یا زیاد لازم است با بخش‌های دیگر آن نیز تعامل داشته باشید.  بنابراین رفتاری شبیه به عضوی از یک تیم از خود نشان داده و همواره در نشست‌های چهره به چهره با مشتریان و مراجعین، حضوری فعال داشته باشید.

۷.خلاق باشید!

یک حسابدار خلاق همه را شگفت‌زده و وادار به تحسین می‌کند. استفاده از استراتژی‌های خلاقانه برای حل مسائل و درهم شکستن چارچوب‌های فکری کلیشه‌ای، راهی عالی برای مواجهه با مشکلات کوچک و بزرگی است که در حین کار برایتان پیش خواهد آمد. خوشبختانه خلاقیت، نوعی توانمندی اکتسابی است که برای تقویت آن راه‌های زیادی وجود دارد. پس هر چه سریع‌تر، تفکر خلاق را در خودتان نهادینه کنید.

۸.امین و معتمد باشید!

در هر جایگاه و هر حوزه کاری، باید فردی امین و معتمد باشید و این ویژگی‌ها، در مورد شغل حسابداری، اهمیت مضاعفی پیدا می‌کنند. چون به‌عنوان حسابدار، روزانه با انبوهی از اطلاعات محرمانه سروکار دارید و برای آنکه صلاحیت فعالیت در این جایگاه را داشته باشید، باید به مجموعه‌ای از اصول اخلاقی متعهد بمانید. دراین‌بین، معتمد بودن شاید مهم‌ترین لازمه‌ای باشد که با گذشت زمان اثبات می‌شود. اخلاق‌مداری را در جایگاه یک حسابدار، به هیچ بهایی نقض نکنید.

۹.مهارت‌های انتقالتان را تقویت کنید!

توانایی توضیح موقعیت‌ها و شرایط پیچیده و تبدیل آن‌ها به عبارات یا گزاره‌های ساده و قابل‌فهم، مهارت بسیار مهمی است که غالباً آن‌طور که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد. اما این مهارتی است که به‌عنوان یک حسابدار خوب، باید واجد آن باشید. به لطف مهارت انتقال، خواهید توانست ایده‌ها، افکار و مسائل پیچیده را طوری برای دیگران تبیین کنید تا بتوانند درک درستی از آن‌ها داشته و کارها با اثربخشی بیشتری پیش برود.

۱۰. نسبت به سازوکارهای ایمنی حساس باشید!

وقتی انبوهی از اطلاعات مالی را در اختیارتان قرار می‌دهند، طبعاً باید برای محافظت از آن‌ها، سازوکار ایمنی خاصی را هم پیش‌بینی کنید. از آنجا که در عصر حاضر، کامپیوتر نقشی اساسی در انجام امور بر عهده دارد، همواره باید نسبت به ارتقای امنیت اطلاعات موجود در آن هشیار باشید.

مدیرحساب

در این راستا، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، انتخاب رمزهای عبور امن، استفاده از نرم‌افزارهای رمزگذاری داده و تهیه مستمر بک‌آپ (پشتیبان) از جمله مهم‌ترین اقداماتی هستند که باید مدنظر قرار دهید.

سخن آخر

قصد دارید یک حسابدار شوید؟ چند ویژگی حسابدار موفق را از موارد ده‌گانه‌ی گفته‌شده در خودتان می‌بینید؟ اگر احساس می‌کنید که فاقد بعضی از این ویژگی‌ها هستید، خوشبختانه می‌توانید نسبت به ایجاد یا پروش آن‌ها در خودتان اقدام کنید. خلاصه آنکه، ارتقای توأمانِ علمی و اخلاقی، راز موفقیتتان به‌عنوان یک حسابدار موفق است.

نویسنده : هادی شریف زاده

تاریخ : ۵ تیر ۱۳۹۹

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *