حسابداری در آینده به کدام سو می رود؟

گفتگو پیرامون آینده حسابداری و تغییرات شغل حسابداری، معمولاً به موضوعاتی مثل دیجیتالی شدن و نیز نقش مهم هوش مصنوعی طی سال‌های آتی معطوف است. با این حال، پیش‌بینی‌های دیگری هم در مورد آینده حسابداری وجود دارد که در این مقاله تلاش می‌کنیم به مهم‌ترین آن‌ها بپردازیم.

۱- خودکار سازی فرایندها

خودکارسازی فرایندها طی سالیان آتی تغییری مهم و حتمی در روندهای حسابداری خواهد بود که همین حالا هم بعضاً نشانه‌هایی از آن را می‌توانیم ببینیم. رقابت شدید، سبب می‌شود نیاز به‌ سرعت و دقت در انجام فرایندهای اطلاعاتی بیش‌ازپیش احساس شود.

خودکارسازی فرایندهایی مثل ثبت داده‌ها بر قابلیت اطمینان و انسجام آن‌ها می‌افزاید که این نیز به‌نوبه خود به انجام سریع‌تر فرایندها، افزایش دقت گزارش‌ها، کاهش چشمگیر هزینه‌ها و در نهایت صرفه‌جویی‌های ارزشمند زمانی منجر می‌شود. از آنجا که خودکارسازی فرایندها حتی ممکن است مدل یک کسب‌وکار را تغییر دهند، پس بهتر است از همین حالا آماده استقبال از این تغییر حتمی باشید.

۲- فناوری

فناوری نقش مهمی در آینده حسابداری ایفا می‌کند. در اینجا منظور از نقش فناوری در روندهای حسابداری، مفهومی بارها وسیع‌تر از خودکارسازی فرایندهاست. غیر از هوش مصنوعی (AL) که زیاد درباره آن بحث می‌شود، فناوری‌های دیگری مثل اینترنت اشیا (IOT)، بلاک چین (Blockchain) و محاسبات ابری (Cloud computing) نیز وجود دارند که هرچند نمی‌توانند جای حسابداران حرفه‌ای را بگیرند اما قطعاً به تغییر در ماهیت حسابداری کلاسیک منجر خواهند شد. در این شرایط، ارزش کار حسابداران بیش از آنکه مبتنی بر انجام دستی اموری مثل ثبت اعداد یا تهیه گزارش باشد، به تسلط بر فناوری‌های گفته‌شده بستگی خواهد داشت.

حسابداران آینده، باید نسبت به موضوعاتی مثل ایده‌های عملی و نوآورانه‌ی کسب‌وکار، طرح‌های مدیریت ریسک و مدل‌های کسب‌وکار انعطاف‌پذیر و پایدار و … بینشی واضح، عمیق و منسجم داشته باشند. به‌طور خلاصه، حسابداران امروز، همان مشاوران استراتژیک فردا خواهند بود.

۳-استمرار تقاضا برای شغل حسابداری

اداره آمار کار آمریکا پیش می‌کند که تا سال ۲۰۲۶، تقاضا برای حسابداران %۱۰ و برای مدیران مالی ۱۹% رشد خواهد داشت. این افزایش از میانگین تقاضا برای کل مشاغل بیشتر است و حاکی از این واقعیت است که این شغل کماکان یکی از مشاغل موردنیاز باقی مانده و آینده حسابداری حسابی روشن است! این یعنی تا ورود مؤثر و معنادار ربات‌ها و هوش‌های مصنوعی به حرفه حسابداری، احتمالاً حداقل باید یک دهه دیگر منتظر بمانیم.

۴- برابری جنسیتی

کشور ایسلند، اخیراً دریافتیِ بیشتر حسابداران مرد در مقایسه با زنان را ممنوع اعلام کرد. این یک گام مثبت به سوی مبارزه با تبعیض جنسیتی است اما این مسئله که هنوز بسیاری از حرفه‌ها و مشاغل در سراسر دنیا، تحت سیطره مردان قرار دارند، پابرجاست. یک تجزیه‌وتحلیل کلی از ترکیب جنسیتی در حرفه حسابداری، از برقراری نسبت دو به یک مردان به زنان خبر می‌دهد.

بنابراین حرکت حرفه حسابداری به سوی برابر جنسیتی، صرفاً نه یک پیش‌بینی بلکه یک تغییر گریزناپذیر در روندهای حسابداری طی سالیان آتی خواهد بود. شرکت‌ها باید به‌طور فعالانه و از طریق تضمین حقوق و فرصت‌های شغلی برابر، زنان را که طی دهه‌های قبل به حاشیه رانده شده بودند، برای ورود به عرصه حسابداری، تشویق و تهییج کنند. ظرفیت و توانایی، منحصر به جنسیت نیست و از این رو، عبور از تبعیض جنسیتی، لازمه شایسته‌سالاری و حداکثر بهره‌برداری از سرمایه‌های فکری و انسانی خواهد بود.

۵- روابط بی وقفه و بلادرنگ

تغییرات شغل حسابداری در آینده، حتی رابطه بین یک حسابدار با مشتریان را نیز تحت تأثیر قرار داده و آن را به سوی نوعی ارتباط تنگاتنگ،شخصی، بی‌وقفه و ناگسستنی سوق می‌دهد. حسابداری فردا، همان عصری خواهد بود که حسابدار بیش از هر زمان دیگری بر مدل‌های کسب‌وکار مراجعین اِشراف و نظارت دارد و برای بهبود مستمر امور، با وی به‌طور بی‌وقفه در ارتباط است. در چنین شرایطی، حسابدار، دیگر نه‌فقط یک شریک معتمد بلکه یک همراه همیشگی خواهد بود.

باید اذعان کرد که علی‌رغم بروز تحولات مثبت زیاد در حرفه حسابداری، مسئله‌ی “تأخیر” در پاسخگویی کماکان به قوت خود باقی مانده؛ مثلاً اگر یک شریک تجاری به اطلاعات خاصی از کسب‌وکارش نیاز پیدا کند، باید از حسابدارش بخواهد که گزارشی را در آن زمینه تهیه کرده و تحویل وی دهد. اما این کار ممکن است چند ساعت و حتی چند روز هم طول بکشد! اما با وجود جریان مستمر، آزاد و مجزای اطلاعات بین این دو و برقراری یک رابطه بی‌وقفه، چنین تأخیری به حداقل خواهد رسید که این به‌نوبه خود، افزایش رضایتمندی مشتریان را در پی دارد.

۶- تدوین استانداردهای پیشرفته

آیا کیفیت داده‌های تاریخی، بر توانمندی تصمیم‌گیری‌های هوش مصنوعی تأثیر می‌گذارد؟ آیا هوش مصنوعی می‌تواند اخلاق‌مداری را درک کرده و از منظر ارزش‌های اخلاقی، درست را از غلط تشخیص دهد؟ حسابداران چطور می‌توانند بر فرضیات هوش مصنوعی در ارتباط با داده‌های عظیم مالی برای انجام تجزیه‌وتحلیل‌ها و اتخاذ تصمیمات انسانی اطمینان کنند؟ آیا هوش مصنوعی می‌تواند به‌طور خودکار نسبت به رمزگذاری فرایندهای حسابداری اقدام کند؟ اگر پاسخ مثبت است، آیا باید از این کار جلوگیری کنیم؟ انجمن‌های جهانی حسابداری به‌تدریج باید خود را برای پاسخگویی به سؤالات دشواری از این دست و وضع قواعد مشخص برای روند‌های حسابداری در آینده آماده کنند و استانداردهایی را تعریف کنند که حافظ منافع عمومی و جوامع انسانی باشد. با توجه به پیچیدگی سؤالاتی که مطرح شد، بدیهی است که استانداردهای وضع‌شده برای پاسخگویی به آن‌ها نیز پیچیده‌تر از هر زمان دیگر خواهند بود. استانداردهایی که باید بتوانند به‌طور توأمان، فعالیت‌های انسانی و ماشینی را تحت نظارت مؤثر قرار دهند.

سخن آخر

هرچند که تغییرات شغل حسابداری، رونق بازار تقاضا برای حسابداران حرفه‌ای را حداقل برای حدوداً یک دهه تهدید نمی‌کند، اما باز هم باید خود را برای استقبال از آینده، روند‌های حسابداری آتی و انطباق با هر آنچه لازم است، آماده کنید. داشتن پیش‌بینی واضح از آینده حسابداری و تغییرات شغل حسابداری و همگامی با آن‌ها شما را در مقایسه با همتایانتان در جایگاهی متمایز و برتر قرار می‌دهد. پس هر چه سریع‌تر، خود را برای پذیرش و استقبال از یک انقلاب آماده کنید!

نویسنده : هادی شریف زاده

تاریخ : ۷ تیر ۱۳۹۹

مطالب مرتبط

۱۳ مرداد ۱۳۹۹
خدمات مشاوره مالیاتی

خدمات مشاوره مالیاتی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکارها ایفا می‌کند و مشاور مالیاتی، فردی است که با تبحر در حسابداری مالیاتی به شرکت در دستیابی به اهداف تجاری‌اش کمک می‌کند. درحالی‌که حسابداری در مفهوم کلی‌اش، روی تراکنش‌ها و معاملات مالی تمرکز دارد، حسابداری مالیاتی بر آن دسته از معاملات مالی متمرکز است که بر بار […]

۲۹ تیر ۱۳۹۹
۵ دلیل برای نیاز به مشاوره مالیاتی

یکی از چالشی‌ترین مسائلی که یک کسب‌وکار با آن سروکار دارد، بحث مالیات است. اکثر شرکت‌های بزرگ، تیمی متشکل از متخصصین مالیاتی دارند که هر جا لازم باشد، به آن‌ها درباره مسائل مالیاتی مشاوره می‌دهند. چنین افرادی همان مشاوران مالیاتی هستند. اما بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی تنها مختص شرکت‌های بزرگ نیست. خوشبختانه کسب‌وکارهای کوچک و […]

۱۵ تیر ۱۳۹۹
معرفی چند نرم افزار حسابداری ایرانی و بین المللی

امروز نرم‌افزارهای حسابداری، لازمه‌ای حیاتی برای پیشرفت کسب‌وکارها هستند. صاحبان کسب‌وکار به‌درستی پی برده‌اند که مدیریت امور مالی به‌طور دستی، دیگر نمی‌تواند آنطور که باید و شاید، نتایج مورد انتظار آن‌ها محقق کند و در این میان، نرم‌افزار حسابداری، ابزاری کاربردی و مفید است که به آن‌ها کمک می‌کند تا مدیریت امور و انجام وظایف […]

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *